Čtenářské deníky

Vážení rodiče,

dnes jsme se s dětmi bavili o čtenářských denících. Vše jsem dětem již řekla, ale raději píšu i sem.

Domluvili jsme se, že děti přečtou 4 knihy za 1 pololetí. Čtenářské deníky budu vybírat až v lednu (uprostřed nebo na konci měsíce) a následně v červnu. Dohromady tedy budou mít zapsáno 8 knih za rok. Domlouvala jsem se s dětmi, že za každé pololetí mohou zapsat i 1 komiksovou knihu či sešit. Pokud by žáci četli tlustou knihu (nad 200 stran), jsem s nimi domluvena, že jim počet knih snížím, aby to bylo fér. Žánr mají tento rok volný, mohou si vybrat, co budou sami chtít. Ať se jedná o příběhy, básně, encyklopedie či cokoliv jiného. 

Žáci zároveň dostali návod, jak knihy zapisovat, jelikož po nich nechci sáhodlouhé obsahy děje. Stačí opravdu ve stručnosti, a aby především zdůraznili svůj názor na knihu (jak se jim líbila, jak se jim četla, s čím souhlasili, atd.). Každý zápis knihy by měl zároveň obsahovat alespoň malý obrázek.

 

V každém pololetí budou žáci také jednu z přečtených knih prezentovat před třídou. Nemusí vytvářet žádné prezentace, jen by bylo fajn, kdyby si vzali přečtenou knihu s sebou, ukázali ji spolužákům, ve stručnosti nám povyprávěli děj a řekli svůj názor. Tyhle prezentace budou opravdu kratinké - 3 - 5 minut, víc určitě ne. :) Termíny prezentací si budou žáci vybírat sami, až něco přečtou a společně se domluvíme na termínu.

 

Všem přeji krásný víkend!

 

Michaela Pospíšilová